Veskon 4. Multidisipliner Tıp ve Aile Hekimliği Kongresi 

tarafından
715

Veskon 4. Multidisipliner Tıp ve Aile Hekimliği Kongresi 

Yer : Antalya / Belek
Tarih : 4-7.ARALIK.2014
Düzenleyen : Uluslararası Vefa Sağlık Konfederasyonu (VESKON)

Kongre Merkezi : Titanic Deluxe Belek Otel
Organizatör : Bros Turizm
Web Sitesi : http://veskongre.org/

Kıymetli Meslektaşlarım,

Hekim sayısı açısından Türkiye’de özellikle son yıllarda hiç olmadığı kadar hızlı bir artış söz konusu olmuştur. Diğer taraftan, tıp eğitimindeki paradigmalar da değişmekte, eğitici merkezli, sabit müfredatlı eğitimlerden öğrencilerin ön olanda olduğu, seçmeli unsurlara önem verilen, yaşam boyu öğrenmeyi esas alan yaklaşımlara doğru bir yönelim gerçekleşmektedir. Tıbbi bilginin yarılanma ömrü azalmakta, bilgi üretimi katlanarak büyümektedir; PubMed’de 1993 yılında 10 milyon civarında olan bilimsel makale sayısı 2003 yılında 15 milyona, 2013 yılında 25 milyona ulaşmıştır.

Türkiye’nin sağlık ordusu 125.000 hekim, 19.000 diş hekimi, 25.000 eczacı, 102.000 hemşire, 2.000 fizyoterapist, 48.000 ebe ve 100.000 diğer sağlık personeli olmak üzere 400 binin üzerinde bir sağlık insan gücü bulunmaktadır. Bu profesyoneller hizmet alanlarında bir arada ekip olarak çalışmakla birlikte eğitimleri neredeyse tamamen birbirinden kopuk gerçekleşmektedir.

Yukarıda belirttiğim hususlar, kendimizi geliştirmek için her zamankinden daha büyük bir çaba içerisinde olmamızı gerektirmektedir. Beş federasyon, onlarca dernek ve binlerce sağlık çalışanına şemsiye vazifesi yapan Uluslararası Vefa Sağlık Konfederasyonu (VESKON), diğer görevlerinin yanında sağlık camiasının akademik gelişimi için de sorumluluk hissetmektedir. Bu çerçevede zaten devam eden eğitim ve bilim etkinliklerimize bir yenisini ekleme kararı aldık.

Veskon 4. Multidisipliner Tıp ve Aile Hekimliği Kongresi, özellikle birinci basamak sağlık çalışanlarını bir araya getirmeyi hedefleyen yaklaşımı ve özgün multidisipliner bilimsel içeriğiyle kendi alanında bir ilktir. Kongremizde genel tababetin önemli konularının yanında sık karşılaşılan sağlık sorunlarına yönelik multidisipliner ve entegre bir yaklaşımla derinlemesine bilgi sunulması amaçlanmaktadır.

Antalya’da Titanic Deluxe Belek otelde düzenleyeceğimiz kongremizde sizlerin de bilimsel açıdan doyurucu bir içeriğin yanında daha verimli çalışmak için enerji depolama fırsatı bulacağınıza inanıyoruz. Ayrıca hazırlanan sosyal programların kongrenin geleneksel bilimsel dokusuna değişik bir tat katacağını düşünüyorum. Sizlerle tanışmak ve sizleri diğer meslektaşlarımızla tanıştırmak için gün sayıyor,Veskon 4. Multidisipliner Tıp ve Aile Hekimliği Kongresi’nde buluşmayı diliyorum.

Prof. Dr. Zekeriya Aktürk
Kongre Başkanı