Uluslararası İleri Demiryolu Mühendisliği Kongresi  

tarafından
559

Uluslararası İleri Demiryolu Mühendisliği Kongresi  

Yer : İstanbul
Tarih : 2-4.MART.2015
Düzenleyen : -İstanbul Üniv. Mühendislik Fakültesi
-İran Bilim ve Teknoloji Üniv. Demiryolu Mühendisliği Fakültesi
-İran İslam Cumhuriyeti Demiryolu Geliştirme Merkezi

Kongre Merkezi : İstanbul Üniversitesi Avcılar Yerleşkesi
Organizatör : Bros Turizm
Web Sitesi : http://ic-are.org/tr/

İstanbul Üniversitesi, Mühendislik Fakültesi, İran Bilim ve Teknoloji Üniversitesi, Demiryolu Mühendisliği Fakültesi ve İran İslam Cumhuriyeti Demiryolu Geliştirme Merkezi işbirliği ile her sene gerçekleştirilecek yıllık bir kongre düzenlenmektedir.

İstanbul Üniversitesi, Mühendislik Fakültesi’nde TCDD (Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları) ile koordineli olarak demiryolu sektörü üzerine çalışmalar yapılmakta ve projeler geliştirilmektedir. İşbirliği yürütülen İran Bilim ve Teknoloji Üniversitesi, Demiryolu Mühendisliği Fakültesi ve İran İslam Cumhuriyeti Demiryolu Geliştirme Merkezi de Ortadoğu’da demiryolu konusunda en köklü kurumlar olarak tanınmaktadır. Ayrıca hem İran İslam Cumhuriyeti’nde hem de Türkiye Cumhuriyeti’nde demiryolu sektöründe son yıllarda büyük yatırımlar gerçekleşmekte ve her iki ülke için demiryolları gün geçtikçe daha da büyük önem kazanmaktadır. Demiryolları konusunda yürütülen çalışmaların bilimsel bir zemine oturtulması, ortak AR-GE projelerinin geliştirilmesi ve teknolojik bilgi birikiminin paylaşılarak arttırılması gerekmektedir. Bu açıdan bakıldığında demiryolu sektörü için düzenli bir yıllık kongreye ihtiyaç duyulmaktadır. Kongre, hem bilimsel açıdan kaliteyi yükseltmeyi hem de sektördeki teknolojik gelişmelerin tanıtımını hedeflediği için demiryolu sektöründe Ortadoğu’daki yatırımlar ve projelere katılabilmek için demiryolu firmalarına kendilerini daha iyi tanıtabilecekleri bir ortam sağlanacaktır.

Sonuç olarak 02-04 Mart 2015 tarihinde İstanbul Üniversitesi ev sahipliğinde ilkini gerçekleştirmeyi planladığımız “International Congress on Advanced Railway Engineering” kongresi için katılımlarınızı beklemekteyiz.

Prof. Dr. İlhan KOCAARSLAN
International Congress on Advanced Railway Engineering
Kongre Başkanı

Kaynak : www.kongremerkezi.net