Tokat Tarihi ve Kültürü Sempozyumu

tarafından
279

Tokat Tarihi ve Kültürü Sempozyumu

Yer : Tokat
Tarih : 25-26.EYLÜL.2014
Düzenleyen : -Gaziosmanpaşa Üniversitesi
-Tokat Valiliği
-Tokat Belediyesi

Kongre Merkezi : Gaziosmanpaşa Üniversitesi aşlıçiftlik Yerleşkesi
Organizatör :
Web Sitesi : http://tokatsempozyumu.gop.edu.tr/

Tokat, uygarlıkların merkezi olan Anadolu’da, zengin doğal kaynakları, jeostratejik konumu nedeni ile beyliklerin, devletlerin ve imparatorlukların yaşama ve fetih alanı olmuştur. Orta Karadeniz dağlarından güneye, Anadolu’nun içlerine doğru, değişik rakımlarda dizi dizi yaylalar, ovalar, bağ ve bahçeler içindeki akarsularıyla, Dünyada benzeri az olan bu cennet İlimiz, canlı ve zengin tarihinin izlerini bugün de yaşatmaktadır.

Ülkemizin engin tarihi değerlerini, sosyal, kültürel ve folklorik özelliklerini araştırmak, ortaya çıkarmak, korumak, yeni kuşaklara ve tüm dünyaya tanıtmak yurt sevgimizin bir nişanesi olduğu kadar günümüz ve geleceğimiz için de milli bir görevdir. Bu doğrultuda tertip edilen “Tokat Tarihi ve Kültürü Sempozyumu” 25-26 Eylül 2014 tarihlerinde Tokat’ta gerçekleştirilecektir.

Sempozyumun ana temaları

*Tokat’ta Arkeoloji ve Sanat Tarihi
*Tokat’ın Siyasi, Sosyal ve Ekonomik Tarihi
*Tokat Kültürü ve Folkloru
*Şehirleşme, Kent Kurumları ve Mimari
*Tokat’ta Dini ve İlmi Hayat
*Tokatlı Önemli Şahsiyetler ve Eserleri

Bu ana temalarla birlikte Tokat’ın tarih ve kültürüne ait her tür bilimsel bildiriye açık olan Tokat Tarihi ve Kültürü Sempozyumu, tüm kamu kurum ve kuruluşları, sivil toplum örgütleri ile özel şahısların katılımıyla gerçekleştirilecektir. Sempozyumla ilgili her türlü bilgi ve güncel duyurular, aşağıda verilen iletişim adreslerinden takip edilebilecektir.

Tokat Tarihi ve Kültürü Sempozyumumuza ülkemizdeki bilim insanları ve araştırmacıların bildirileri ile katılımını beklemekteyiz. Sizi de aramızda görmekten büyük onur duyarız.

Prof. Dr. Ali AÇIKEL
Sempozyum Düzenleme Kurulu Başkanı