I. Uluslararası Akdeniz Sempozyumu

tarafından
189
I. Uluslararası Akdeniz Sempozyumu
Yer : MERSİN
Tarih : 1-3 Kasım 2018
Düzenleyen : Mersin Üniversitesi ve Mersin Akademi Danışmanlık
Kongre Merkezi : Mersin Üniversitesi, MERSİN
Organizatör :  Mersin Üniversitesi ve Mersin Akademi Danışmanlık
Web Sitesi : http://akdenizsempozyumu.mersin.edu.tr/

DAVET.
Çok Değerli Bilim İnsanları ve Kıymetli Araştırmacılar,

Her yıl periyodik olarak düzenlenmesi planlanan Uluslararası Akdeniz Sempozyumu’nun ilki, 1-3 Kasım 2018 tarihleri arasında Mersin’de, Mersin Üniversitesi ve Mersin Akademi Danışmanlık iş birliği ile gerçekleştirilecektir.

Sizleri, yılın en güzel döneminde, dünyanın en güzel şehirlerinden biri, Akdeniz Bölgesi’nin kalbi Mersin’de ağırlamaktan onur ve mutluluk duyacağız. Bu yıl “Her Yönüyle Akdeniz” teması ile bir araya geleceğimiz bilgi şölenimizde, Türkiye’nin en güzel coğrafyası Akdeniz Bölgesi’ni, kırsalından kent merkezlerine, bütün yönleriyle akademik açıdan ele alacağız. Tabi ki bu sizlerin etkin katılım ve destekleriyle mümkün olacaktır.

Akdeniz Bölgesi, sahip olduğu zengin tarihsel miras, eşsiz doğa güzellikleri ve zengin kültürel birikimiyle yalnızca Türkiye’nin değil, dünyanın en önemli yaşam alanlarındandır. Mersin Akademi ve Mersin Üniversitesi işbirliği ile bu eşsiz coğrafyaya yönelik olarak düzenlenen bu uluslararası sempozyumda, geçmişten geleceğe Akdeniz Bölgesi’ne, Çukurova’ya, Doğu Akdeniz Havzası’na ilgi duyan, bu güzide coğrafyaya gönül bağı olan siz akademisyen ve araştırmacıları aynı çatı altında, akademik bir ortamda buluşturmak en büyük arzumuzdur.

Akdeniz Bölgesi’ne dair her türlü bilgi ve belgeyi aynı potada toplayıp kayıt altına almak ve güncel bir Akdeniz bilgi platformu oluşturmak temel hedefimizdir. Bu bilgi birikimi, müteakip süreçte, ilgi duyan herkes ile dijital, matbu, sözlü, görsel-işitsel ortamlarda paylaşılacaktır.

Mersin Üniversitesi’nin ev sahipliği yapacağı sempozyumumuza, başta Mersin Büyükşehir Belediyesi ve metropol belediyeler gibi kamu kurum ve kuruluşları olmak üzere, bölgemizin önemli sivil toplum kuruluşlarının da katkı yapması beklenmektedir.

Akdeniz ve havalisi ile ilgili, çevreden ekonomiye, sağlıktan nükleer enerjiye, tarımdan sanayiye ve ticarete, güzel sanatlardan tarih ve arkeolojiye, sosyolojik yapıdan spor ve sanata, doğa bilimlerinden mühendisliğe her türlü toplumsal, kültürel, ekonomik ve çevresel konuların bilimsel bir ortamda tartışılıp, kayıt altına alınması bu bilgi şöleninin temel amacıdır. Ulusal ve uluslararası bilim otoritelerinin ilgi ve dikkatlerini Akdeniz Bölgesi üzerine çekerek; Yöremize dair her türlü konuyu tartışıp, bilimsel çözüm yolları üretmek de etkinliğin, temel somut hedeflerindendir. Ulaşılacak bilgi birikiminin Bildiri Tam Metinleri Kitabında, Tematik kitaplarda, Uluslararası dergiler de yayınlanması planlanmaktadır. Böylece, Akdeniz Bölgesi’ne yönelik yapılacak her türlü araştırma çalışmalarında ve üretilecek politikalarda başvurulabilecek temel bir bilimsel bilgi kaynağı oluşturulacaktır.

Sahip olduğunuz her türlü bilimsel bilgi birikimini, Mersin’in eşsiz tarihsel, doğal, toplumsal ve kültürel ortamında gerçekleştirilecek bilgi şöleninde paylaşabilmek ümidiyle, katkı ve katılımlarınızı bekliyoruz.

SEMPOZYUM KONULARI:
Akdeniz Bölgesi illeri (Adana, Antalya, Burdur, Hatay, Isparta, Kahramanmaraş, Mersin, Osmaniye dâhil) ile bu illerimizin İlçeleri ve her türlü yerleşim birimlerini konu edinen her türlü araştırma:
⦁ Arkeoloji
⦁ Çevre (Ekoloji) ve Atık Yönetimi
⦁ Coğrafya
⦁ Denizcilik
⦁ Dil ve Edebiyat
⦁ Ekonomi ve Ticaret
⦁ Eğitim Bilimleri
⦁ Fen ve Matematik Bilimleri
⦁ Güzel Sanatlar
⦁ Hukuk
⦁ İlahiyat/Din Bilimleri
⦁ Lojistik
⦁ Mimarlık Planlama ve Tasarım
⦁ Mühendislik
⦁ Ormancılık
⦁ Sağlık ve Tıbbi Bilimler
⦁ Sanayi
⦁ Sosyal, Beşerî ve İdarî Bilimler
⦁ Sosyoloji
⦁ Spor Bilimleri
⦁ Su Ürünleri
⦁ Turizm
⦁ Tarım, Gıda ve Hayvancılık
⦁ Tarih ve Sanat Tarihi
⦁ Veterinerlik
⦁ Yerbilimleri ve Madencilik
⦁ Diğerleri …