Her Yıl Bir Büyük Türk Bilgi Şölenleri 2 / Prof. Dr. Halil İnalcık

tarafından
315

Her Yıl Bir Büyük Türk Bilgi Şölenleri 2 / Prof. Dr. Halil İnalcık

Yer : Bursa
Tarih : 02 – 03 Kasım 2015
Düzenleyen : Türk Ocakları Derneği Bursa Şubesi – Uludağ Üniversitesi
Kongre Merkezi : Uludağ Üniversitesi Prof. Dr. M. Mete Cengiz Kültür Merkezi
Organizatör : Burkon Turizm
Web Sitesi : http://birbuyukturk.org/2015/

Türk Ocakları Derneği Bursa Şubesi Her Yıl Bir Büyük Türk hakkında bilgi şölenleri düzenleme kararı almış ve bu yılın Dünya çapındaki bilim insanımız Prof. Dr. Halil İnalcık’ın doğumunun 100. Yılı olması nedeniyle Bilgi Şölenimizin kendisi adına düzenlenmesi ve değerli hocamızın hayatı ve eserlerinin Uluslararası Düzeyde tartışılmasına yönelik olması kararlaştırılmıştır.

Bilim dünyasının önemli isimlerinden birisi olan Prof. Dr. Halil İnalcık ile ilgili Bilgi Şöleni 2-3 Kasım 2015 tarihlerinde Uludağ Üniversitesi ile ortaklaşa olarak, Prof. Dr. M. Mete Cengiz Kültür Merkezinde gerçekleştirilecektir.

Bilgi şöleninde Prof. Dr. Halil İnalcık’ın yetiştirdiği ve/veya onun eserleri üzerinde çalışan bilim insanları tarafından konferans ve bildiriler sunulacak ve şölen tarihi öncesinde bu bildirileri içeren kitap basılacaktır. Böylece bu yıl da, geçen yılki İsmail Bey Gaspıralı Bilgi Şöleninde olduğu gibi, bir büyük Türk hakkındaki derli toplu bilgi kayda geçirilecek ve gelecek nesillere aktarılacaktır.

Amacımız; yıllar içinde birçok büyük Türk için bu tür bilgi şölenleri düzenlemek ve geleceğe yansıyacak kısa fakat yeterli ve değerli bilgiler içeren kitaplar oluşturmaktır.

Unutulmaması ve sonsuza kadar doğru hatırlanması milletimizin temelini oluşturan değerlerin yaşatılması anlamına gelecek olan Türk ve dünya tarihinin abide şahsiyetleri hakkında oluşturulacak eserlere katkıda bulunmak isteyen herkesi poster bildirilerle katkıda bulunmaya en azından dinleyici olarak katılmaya davet ediyoruz.

Poster bildiriler elektronik olarak sunulacak ve oluşturulacak olan bilimsel kurul tarafından yayınlanmaya değer bulunanlar bilgi şöleni kitabında basılacaktır. Poster bildiri tam metninin son gönderme tarihi konuşmacı metinlerinin de son gönderme tarihi olan 01 Ekim 2015 olarak belirlenmiştir.

Saygılarımızla

Prof. Dr. Selçuk Kırlı
Türk Ocakları Derneği Bursa Şubesi Başkanı
Uludağ Üniversitesi Öğretim Üyesi