42. Ulusal Fizyoloji Kongresi

tarafından
316

42. Ulusal Fizyoloji Kongresi

ufk2016

Yer :  Düzce
Tarih :  05 – 08 Eylül 2016
Düzenleyen : TÜRK FİZYOLOJİK BİLİMLER DERNEĞİ
Kongre Merkezi : DÜZCE ÜNİVERSİTESİ KONGRE MERKEZİ
Organizatör : Apeks Seyahat Organizasyon
Web Sitesi : http://www.ufk2016.org

DAVET.

1973 yılından günümüze, ne mutlu bize ki her yıl toplandık (1980, 1982 yılları hariç), bilgi ve deneyimlerimizi paylaştık. Bu yıl, TFBD 42. Ulusal Fizyoloji Kongresi Düzce Üniversitesi Tıp Fakültesi Fizyoloji Anabilim Dalı’nın ev sahipliğinde, 05-08 Eylül 2016 tarihleri arasında Düzce Üniversitesi Konuralp Yerleşkesi’nde gerçekleştirilecektir.

Kongre programının her anlamda doyurucu olması için Türk Fizyolojik Bilimler Derneği ve Yerel Düzenleme Kurulu olarak yoğun bir gayret içindeyiz. Kongrenin bilimsel programı kapsamında, uluslararası katılımlı, biri açılış ve beş tanesi genel (plenary) olmak üzere toplam altı adet davetli konferansa yer verilmesi planlanmaktadır. Ayrıca programda, konu odaklı ve araştırma bulguları sunulan çok sayıda sempozyumlar, güncel bilimsel konuların uzmanlarınca tartışılacağı paneller, standart sözlü ve poster sunumları bulunacaktır ve genç araştırmacıların özgün çalışmaları, sözlü ve poster bildirileri ödüllendirilecektir. Kongrenin ilk günü düzenlenecek kurslarla özellikle genç fizyologlara teorik ve/veya uygulamalı eğitim fırsatı sunulacaktır.

Bu yıl sözlü sunum oturumlarına, geçen yıl kongre esnasında kaybettiğimiz değerli, genç meslektaşımız Dr. A. Banu Ocakçıoğlu’nun isminin verilmesi kararlaştırılmıştır.

Geçen yıl olduğu gibi, kongremizde sunulacak tüm bildiri özetleri hem Türkçe hem de İngilizce olarak hazırlanacak ve İngilizce özetler FEPS’in uluslararası prestijli bilimsel dergisi ActaPhysiologica’da “supplement” olarak yayınlanacak ve “Web of Science” sisteminde görünecektir. İlk kez bu yıl Akademik faaliyetlerin değerlendirilmesi sürecinde, ulusal kongre aktivitelerinin değerlendirilme dışı bırakıldığı gözlemlenmiştir. Fizyoloji kongrelerinin, ulusal kongre kapsamında olmasına karşın, gerek içerik gerekse tüm çıktılarının, etki faktörü 4.3 olan dünyanın en önemli 10 fizyoloji dergisinden birinde yayınlanıyor olduğu bilgisi ilgili kurumun üst düzey yönetimi ile paylaşılmış ve dernek yönetimi olarak bu özellikli durumun değerlendirilmesi için resmi başvuruda bulunulmuştur. [ActaPhysiologica, ©ScandinavianPhysiologicalSociety. Publishedby John Wiley&SonsLtd, EditedBy: Pontus B. Persson, ISI JournalCitationReports © Ranking: 2014: 10/83 (Physiology) Online ISSN: 1748-1716].

Kongre katılım ücretleri genç araştırmacılar düşünülerek minimum düzeyde tutulmaya çalışılmıştır. Genç fizyologların, her biri alanında etkin bilim insanları ile etkileşim içinde olup, gerek ulusal gerekse uluslararası bilim alanında kendilerine bir pencere aralayabileceklerini düşünüyoruz. Aynı zamanda, Düzce tarihini ve doğal zenginliklerini sizlere gösterebilmek amacıyla doyurucu bir sosyal program da kongre etkinlikleri arasında yer alacaktır. Düzce çok eski tarihlere uzanan yerleşim yerleri, yeşilin yüzlerce tonunu barındıran yayları ve denizi ile tam bir doğa harikasıdır. Düzce ilimizde hem tarihe hem doğaya birlikte güzel bir gezi yapacağız.

Hiç şüphe yok ki bilimsel ve sosyal anlamda doyurucu bir kongre yapabilmemiz için bizim hazırlıklarımız kadar siz değerli meslektaşlarımızın katılımı ve katkısı da son derece önemli olacaktır. Ne kadar çok isek ve ne kadar fazla paylaşırsak ürettiğimiz anlar ve bilimsel değerler o kadar kıymetli olacaktır. Bu nedenle, Fizyoloji bilimine gönül veren meslektaşlarımızın kongreye katkılarını ve katılımlarını bekliyor, hepinizi Düzce’ye yürekten davet ediyoruz.

Saygılarımızla.

Kongre Eş Başkanları
Prof. Dr. Ümmühan İşoğlu
TFBD Yönetim Kurulu Başkanı

Prof. Dr. Şerif Demir
Düzce Üniversitesi Tıp Fakültesi Fizyoloji AD Başkanı