3. Türkçe Eğitimi Bölümleri Çalıştayı

tarafından
351

3. Türkçe Eğitimi Bölümleri Çalıştayı

Yer : Sakarya
Tarih : 11-12.HAZİRAN.2015
Düzenleyen : Sakarya Üniversitesi Eğitim Bilimleri Enstitüsü

Kongre Merkezi : Sakarya Üniversitesi Kongre ve Kültür Merkezi
Organizatör :
Web Sitesi : http://www.turkcecalistay.sakarya.edu.tr/

“Ses Bayrağımız” olan Türkçe’nin öğretmenlerini yetiştiren Türkçe Eğitimi Bölümlerinin problemlerinin masaya yatırıldığı “Türkçe Eğitimi Bölümleri Çalıştayı”nın üçüncüsünü düzenlemekten ve ilan etmekten büyük bir mutluluk duyduğumuzu ifade etmek isteriz. Başlangıçta “iki yılda bir” olmak üzere plânladığımız “Çalıştay”larımızın ilkini Türkçe Eğitimi Bölümleri Ders Programları başlığı altında 13 Mayıs 2011’de, Türkçe Eğitimi Lisans Üstü Eğitim Dersleri başlıklı olan ikincisini ise 19 Nisan 2013’te tertip etmiştik. Sunulan bildirilerin kitaplaştırıldığı bu verimli çalıştayların üçüncüsünü bu yıl düzenliyoruz.

Türkçe Eğitimi’nde ve eğitimin bütün kademelerinde esas ve en etkili unsurun “öğretmen” olduğuna inandığımızdan bu yılki çalıştayımızın ana temasını “Türkçe Öğretmeni Yeterlilikleri” olarak belirledik. Çünkü memleketimizde 16 milyonun üzerindeki ilk ve ortaokul öğrencilerinin Türkçe derslerine giren öğretmenlerin yeterlilikleri ve diğer problemleri milletimizin geleceği için hayati bir önem taşımaktadır. Bugün Avrupa’nın birçok ülkesinin nüfusundan daha fazla sayıya ulaşan ilk ve orta öğretime devam eden öğrencilerimizin temel dil becerilerini geliştirmeyi kendilerine görev edinen öğretmenlerimizin yeterlilikleri üzerinde durulmayı ve tartışılmayı fazlasıyla hakediyor. Amacımız çocuklarımızı ve geleceğimizi emanet ettiğimiz öğretmenlerimizin daha nitelikli ve başarılı olmasına katkıda bulunmaktır.

Bu konuda bölümümüz öğretim üyelerinin yaptıkları ve yürüttükleri çalışmaların yanı sıra, konunun uzmanı olan siz değerli araştırmacılarımızın da çalışmalarını, tespitlerini ve katkılarını bekliyoruz. Sizlerin değerli çalışma ve eleştirilerinizin ilgililere duyurulmasına ve sorumlularına ulaştırılmasına vesile olmak hiç şüphesiz bu çalışmanın temel amacıdır. Bu bakımdan sayfamızda ilân ettiğimiz Çalıştay takvimi çerçevesinde katkılarınızı bekler, sizleri Sakarya’da ağırlamaktan büyük bir mutluluk duyacağımızı bilmenizi isteriz.

Yard. Doç. Dr. Mehmet ÖZDEMİR
Türkçe Eğitimi Bölümü Başkanı

Prof. Dr. İsmail GÜLEÇ
Enstitü Müdürü

Kaynak : www.kongremerkezi.net