3. Sürü Sağlığı & Yönetimi Sempozyumu 

tarafından
625

3. Sürü Sağlığı & Yönetimi Sempozyumu 

Yer : Antalya / Belek
Tarih : 6-9.KASIM.2014
Düzenleyen : Çiftlik Hayvanları Hekimliği Derneği

Kongre Merkezi : Cornelia Diamond Otel
Organizatör : Plaza Turizm
Web Sitesi : http://surusagligi2014.org/

Değerli Meslektaşlarım

Bütün dünyada olduğu gibi ülkemizde de artan nüfusa karşılık gıda ihtiyacını karşılamak için hayvancılık sektörü her geçen gün gelişmekte ve kendini yenilemektedir. Bu sektörün en önemli parçası ve dinamosu süt sığırı işletmeleridir. Ülkemizde son 10-15 yıldır hızla gelişen ve değişime uğrayan süt sığırcılığı işletmelerinde verimliliğin, karlılığın devamı ve güvenli gıda için koruyucu hekimlik, dolayısıyla sürü sağlığı ve yönetimi güncelliğini sürdürmektedir. Sürü sağlığı ve yönetiminin korunmasında ve devamlılığında önemli görevler üstlenen biz Veteriner Hekimlerin, meslek hayatımızda sürekli eğitim ve öğretim ile kendimizi yenilemek ve sürü sağlığı – yönetiminde karşılaşılan problemlerin çözümünde geleneksel bilgilerin yanında güncel bilgilerin kazanımı ve paylaşımı oldukça önemli hale gelmektedir. Bu anlayıştan yola çıkarak daha önce 2008 ve 2012 yıllarında sizlerin yoğun ilgi ve katılımlarıyla gerçekleştirdiğimiz iki adet Sürü Sağlığı ve Yönetimi Sempozyumu düzenledik. Bundan sonra, iki yılda bir düzenlemeye karar verdiğimiz Sürü Sağlığı ve Yönetimi Sempozyumunun üçüncüsünü bu yıl kurduğumuz Çiftlik Hayvanları Hekimliği Derneği çatısı altında 6-9 Kasım 2014 tarihinde Antalya’da gerçekleştireceğiz.

Daha önceki sempozyumlara gösterdiğiniz ilgi ve aldığımız geri bildirimler bu sempozyumların her defasında geliştirilerek yapılması yönünde bizlere güç kattı. Bu sempozyumumuz da Besleme, Reprodüksiyon, Metabolizma, Buzağı Sağlığı, Solunum Sistemi Problemleri, Ayak Sağlığı, Paraziter Hastalıkları içeren konulardan oluşmaktadır. Bu sempozyumda diğerlerinden farklı olarak besi sığırcılığı işletmelerine yönelik spesifik konulara da yer vererek besi sığırcılığını da sempozyum bünyesine aldık. Ayrıca, diğer bir yenilik ise nekropsi bulgularının değerlendirileceği ve konuşulacağı bir konuya yer verilmesidir.

Sempozyumda ülkemizden alanında uzman 11 kişinin yanı sıra, üçü ABD ve biri İsviçre’den olmak üzere dünyada sürü sağlığı ve yönetimi konusunda söz sahibi kişileri sizlerle buluşturmayı planladık. Yine ikinci sempozyumumuzda olduğu gibi sizlerin ilgisini çekecek ve deneyimlerimizi karşılıklı olarak paylaşabileceğimiz kursların sayısını artırdık.

Önceki sempozyumlara ilgi gösteren meslektaşlarımızın ve sektördeki sponsorlarımızın bu sempozyumda da vereceği desteğe şimdiden teşekkürlerimizi sunarız.

Sempozyumun mesleğimize ve ülkemiz hayvancılığına yararlı olmasını diler, Antalya’da bilimsel, pratik ve sosyal anlamda yararlı zaman geçireceğinizi umar, sizleri sempozyumda görmekten mutluluk duyarız.

Prof.Dr. Hasan BATMAZ
Sempozyum Başkanı