2. Ulusal Probiyotik Prebiyotik ve Fonksiyonel Gıdalar Kongresi (Uluslararası Katılımlı)

tarafından
1068

2. Ulusal Probiyotik Prebiyotik ve Fonksiyonel Gıdalar Kongresi (Uluslararası Katılımlı)

Yer : Antalya / Lara
Tarih : 30.EKİM-2.KASIM.2014
Düzenleyen : Probiyotik Prebiyotik Derneği
Kongre Merkezi : Miracle Otel
Organizatör : Prime M.I.C.E.
Web Sitesi : http://ppd2014.org/

Değerli Meslektaşlarımız,
30 Ekim – 2 Kasım 2014 tarihleri arasında Antalya – Miracle Hotel’ de Probiyotik Prebiyotik Derneği tarafından düzenlenecek ULUSLAR ARASI KATILIMLI 2. ULUSAL PROBİYOTİK PREBİYOTİK VE FONKSİYONEL GIDALAR KONGRESİ’ne sizleri davet etmek isteriz.

Probiyotik Prebiyotik Derneği, Dünya’da hızla gelişlen bir alanda öncülük etmek amacıyla kurulmuş, kar amacı gütmeyen bilimsel bir dernektir. Probiyotikler son yıllarda artan sayıda bilimsel çalışmaya konu olmuş ve olmaktadır. Her ay tıp literatürüne çok sayıda yeni çalışma eklenmektedir. Ne yazık ki, Ülkemizde probiyotik bilinci halkımız arasında düşük olduğu gibi, bilim insanları arasında yeterli düzeyde değildir. Geleceğin en önemli bilimsel konuları arasında gösterilen probiyotiklere Türkiye’nin bilim dünyasında daha fazla yer vermesi hepimiz için önemlidir. Buradan yola çıkarak kurulan derneğimiz, bilimsel araştırmalar yapmak ve destek vermek, bu konuda fikir alış verişinde bulunmak, yurt dışındaki benzer derneklerle işbirliği yapmak, değişik branşlarda yapılacak çalışmaları entegre etmek gibi amaçlara sahiptir. Umarız bu misyonumuz katlanarak gelişir ve büyür. Ülkemizde probiyotiklerle yapılacak çalışmaların birçok yönden (bilimsel ve endüstri açısından) yararlı olacağını düşünmekteyiz.

Amacımız probiyotiklerin bilim insanlarına tanıtmak veya farkındalığını artırmaktır. Halka yönelik olarak probiyotiklerin ne olduğu, nerelerde kullanılabileceği, yararları, zararları, çekinceler hakkında bilgi vermek amacını üstlenmiştir. Dünyada hızla gelişen bir konu olan probiyotikler, gelecek yüzyılın en çok uygulamada yer alacak tedavi uygulaması olacağı ön görülmüştür. Bu nedenle Türkiye’de bu alana ilgisiz kalmamak amacıyla, derneğimiz faaliyetlerine tüm motivasyonu ile başlamış bulunmaktayız.

Bu sene ilk defa Diyetisyen ve Eczacılara yönelik paralel salonlarda bir günlük probiyotik ve prebiyotiklerin kullanımı, seçimi ve etki mekanizmalarını içeren kapsamlı kurslar yapmayı planlıyoruz. Ayrıca pediatri, erişkin hastalıklarını içeren son çalışmaların ışığında ilgi çekici başlıklarımız olacak. Kadın Doğum alanında gün geçtikçe artan klinik kullanımlar hakkında oturumlar planlandı. Çağımızın hastalığı obezite ve metabolik sendromun barsak mikrobiyotası ile ilgisi ve tedavideki yeri kapsamlı olarak yerli ve yabancı konuşmacılarla tartışılacak. Ve son yılların yükselen trendi, Fekal Mikrobiyota Nakli ile ilgili Dünya çapında ekspert olan bilim adamlarından gerçek hayat verileri ve uygulama şekli ile ilgili konferanslar planlandı. Gıda mühendisliğinde probiyotik ve prebiyotiklerin dışında son yılların çarpıcı gıda bileşenleri hakkında oturumlar planlandı. Bu bilimsel şölene tüm konuya ilgi duyan veya öğrenmek isteyen dostlarımızı davet ediyoruz.

Bu düşünceler ışığında; 30 Ekim – 2 Kasım 2014 tarihleri arasında Antalya Miracle Hotel’de gerçekleştirilecek olan ULUSLAR ARASI KATILIMLI 2. ULUSAL PROBİYOTİK VE FONKSİYONEL GIDALAR KONGRESİ’nde sizleri aramızda görmeyi umuyor, değerli katkı ve katılımlarınızı bekliyoruz.

Saygılarımızla,