1.Uluslararası Türk-İslam Mezar Taşları Kongresi

tarafından
422

1.Uluslararası Türk-İslam Mezar Taşları Kongresi

Yer : Kuşadası-Aydın
Tarih : 19-21 Ekim 2018
Düzenleyen : Kuşadası Kültürel ve Tarihi Mirası Koruma Derneği
Kongre Merkezi : Kuşadası-Aydın
Organizatör : Adnan Menderes Üniversitesi
Web Sitesi : http://www.turkislammezartaslarikongresi.com/

DAVET.
Değerli Akademisyenler ve Araştırmacılar,

Adnan Menderes Üniversitesi ile Kuşadası Kültürel ve Tarihi Mirası Koruma Derneğinin iş birliğinde 19-21 Ekim 2018 tarihleri arasında Kuşadası’nda I. Uluslararası Türk-İslam Mezar Taşları Kongresi düzenlenecektir.
Kongrenin ana teması, “Türk-İslam Mezar Taşları”, “Türk-İslam Mezar Taşlarında Tasarım”, “Türk-İslam Defin Kültürü ve Mezar Taşları ile Bağlantılı Sanatlar” olarak belirlenmiştir. Kongre konusunun belirlenmesinde Türk-İslam mezar taşlarının önemi, coğrafyalar arasındaki benzerlikler ve farklılıklar, Türk-İslam defin kültüründeki gelenekler, Türk-İslam mezar taşlarının farklı sanat dallarının tasarımı ile meydana getirilmesi göz önüne alınmıştır.
Amacımız, bir zamanlar Osmanlı İmparatorluğu ve diğer Türk devletlerinin egemenlik alanında olan ancak dünya savaşları sonucunda sınırlarımız dışında kalan Balkanlar, Orta Doğu, Kafkasya, Kuzey Afrika ve Orta Asya ile birlikte Çin Seddi’ne kadar yayılan çok geniş bir coğrafyada bulunan Türk-İslam mezar taşları hakkında ilk defa uluslararası bilimsel bir platformda ayrıntılı bilgiler sunmak, geride bıraktığımız ve unuttuğumuz defin örnekleri hakkında bilgi sahibi olmak, Türk-İslam coğrafyasının değişik yerlerindeki tarihi mezar taşlarını örnekleri ile belgeleyecek envanter çalışmalarına öncülük etmek ve Türk-İslam tarihi için çok önemli belgeleri meydana getiren bu taş kitapların değerini ortaya koymaktır.
I. Uluslararası Türk-İslam Mezar Taşları Kongresi, Türk-İslam mezar taşları alanında çalışan değerli bilim insanlarını, eğitimcileri, araştırmacıları, sanatçıları, çeşitli disiplinlerdeki lisansüstü öğrencileri bir araya getirmeyi amaçlamaktadır.
Kongremize sözlü bildiri veya poster bildiri ile katılabilirsiniz. Bildiriler Türkçe veya İngilizce sunulabilecektir. Kongre bildiri kitabı e-kitap şeklinde yayınlanacaktır. Kongremize ilişkin ayrıntılı bilgilere ulaşmak için aşağıda yazılı web sayfamızı
(www.turkislammezartaslarikongresi.com) ziyaret edebilirsiniz.
Adnan Menderes Üniversitesi ve Kuşadası Kültürel Mirası Koruma Derneği olarak, Türk turizminin öncü başkenti, Ege’nin incisi, antik kentleri ve Sadrazam Öküz Mehmed Paşa’nın damgasını vurduğu “Kuşadası ”nda sizleri misafir etmekten onur duyacağız.

Adnan Menderes Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Cavit BİRCAN

Kuşadası Kültürel ve Tarihi Mirası Koruma Derneği Başkanı Mahmut ÖKÇESİZ

Kongre Tarihleri:
19-21 Ekim 2018 Kuşadası /Aydın -TÜRKİYE

KONULAR

Türk Defin Kültüründe Mezarlar ve Mezar Yapıları
– Türk Kültüründe Defin Gelenekleri: İnanış ve Uygulamalar -Balballar, Kurganlar, Daş Babalar ve Bengü Taşlar -Türk Mezar Taşlarındaki Semboller ve Tamgalar -Mezar Taşlarının Tipolojik Özellikleri -Türk-İslam Mezar Mimarisi ve Türleri -Adriyatik’ten-Çin Seddi’ne kadar Türk-İslam Mezarlıkları ve Mezar Taşları -Türk-İslam Mezar ve Mezar Taşları Yapım Atölyeleri ve Yapım Teknikleri -Büyük Selçuklu, Anadolu Selçuklu, Beylikler ve Osmanlı Dönemleri Mezarlıkları ve
Mezar Taşları
-Şehitlikler ve Anıt Mezarlar
-Yeniçeri Mezar Taşları ve Remizleri
-Türk-İslam Mezar Taşlarındaki Yazı Çeşitleri -Türk-İslam Mezar Taşlarında Süsleme -Mezar Taşlarındaki Yazılı Edebiyat Türleri ve Örnekleri -Müzelerdeki Mezar Taşları ve Sergileme Sistemleri -Mezar ve Mezar Taşlarını Koruma Yöntemleri