1. Uluslararası Mersin Sempozyumu

tarafından
56
1. Uluslararası Mersin Sempozyumu
Yer : MERSİN
Tarih : 4-6 Ekim 2018
Düzenleyen : Mersin Üniversitesi ve Mersin Akademi Danışmanlık
Kongre Merkezi : Mersin Üniversitesi, MERSİN
Organizatör :  Mersin Üniversitesi ve Mersin Akademi Danışmanlık
Web Sitesi : http://mersinsempozyumu.mersin.edu.tr/

DAVET.
Çok Değerli Bilim İnsanları ve Kıymetli Araştırmacılar, Her yıl periyodik olarak düzenlenmesi planlanan Uluslararası Mersin Sempozyumu’nun ilki, 4-6 Ekim 2018 tarihleri arasında Mersin’de, Mersin Üniversitesi ve Mersin Akademi Danışmanlık iş birliği ile gerçekleştirilecektir.
Sizleri, yılın en güzel döneminde, dünyanın en güzel şehirlerinden biri, Akdeniz’in kalbi Mersin’de ağırlamaktan onur ve mutluluk duyacağız. Bu yıl “Her Yönüyle Mersin” teması ile bir araya geleceğimiz bilgi şölenimizde, Akdeniz’in incisi Mersinimizi, kırsalından kent merkezine, bütün yönleriyle akademik açıdan ele alacağız. Tabi ki bu sizlerin etkin katılım ve destekleriyle mümkün olacaktır.
Mersin ilimiz, sahip olduğu büyük tarihsel miras, eşsiz doğa güzellikleri ve zengin kültürel birikimiyle yalnızca Akdeniz Bölgesi’nin değil, Türkiye’nin ve hatta dünyanın en önemli yerleşim merkezlerinden biridir. Mersin Akademi ve Mersin Üniversitesi işbirliğinde düzenlenen bu uluslararası sempozyumda, geçmişten günümüze kalbi Mersin sevgisiyle çarpan, elleri Mersin’i yazmak için kalem tutan herkesi aynı çatı altında, akademik bir ortamda buluşturmak en büyük arzumuzdur. Mersin için yazılmış her türlü bilgi ve belgeyi aynı potada toplayıp kayıt altına almak ve güncel bir Mersin bilgi platformu oluşturmak temel hedefimizdir. Bu bilgi birikimi, müteakip süreçte, ilgi duyan herkes ile dijital, matbu, sözlü, görsel-işitsel ortamlarda paylaşılacaktır.
Mersin Üniversitesi’nin ev sahipliği yapacağı sempozyumumuza, başta Mersin Büyükşehir Belediyesi ve metropol belediyeler gibi kamu kurum ve kuruluşları olmak üzere, bölgemizin önemli sivil toplum kuruluşlarının da katkı yapması beklenmektedir.
Mersin ve yöresi ile ilgili, çevreden ekonomiye, sağlıktan nükleer enerjiye, tarımdan sanayiye ve ticarete, güzel sanatlardan tarih ve arkeolojiye, sosyolojik yapıdan spor ve sanata, doğa bilimlerinden mühendisliğe her türlü toplumsal, kültürel, ekonomik ve çevresel konuların bilimsel bir ortamda tartışılıp, kayıt altına alınması bu bilgi şöleninin temel amacıdır. Ulusal ve uluslararası bilim otoritelerinin ilgi ve dikkatlerini Mersin üzerine çekerek; ilimize dair her türlü konuyu tartışıp, bilimsel çözüm yolları üretmek de etkinliğin, temel somut hedeflerindendir. Ulaşılacak bilgi birikiminin Bildiri Tam Metinleri Kitabında, Tematik kitaplarda, Uluslararası dergiler de yayınlanması planlanmaktadır. Böylece, Mersin iline yönelik yapılacak her türlü araştırma çalışmalarında ve üretilecek politikalarda başvurulabilecek temel bir bilimsel bilgi kaynağı oluşturulacaktır.
Sahip olduğunuz her türlü bilimsel bilgi birikimini, Mersin’in eşsiz tarihsel, doğal, toplumsal ve kültürel ortamında gerçekleştirilecek bilgi şöleninde paylaşabilmek ümidiyle, katkı ve katılımlarınızı bekliyoruz.
Sempozyum Konuları:
Mersin ili ve İlçelerini (Anamur, Aydıncık, Bozyazı, Çamlıyayla, Erdemli, Gülnar, Mut, Silifke ve Tarsus ilçeleri başta olmak üzer Akdeniz, Mezitli, Toroslar, Yenişehir ilçeleri de dâhil) konu edinen her türlü araştırma:
Arkeoloji
Çevre (Ekoloji) ve Atık Yönetimi
Coğrafya
Denizcilik
Dil ve Edebiyat
Ekonomi ve Ticaret
Eğitim Bilimleri
Fen ve Matematik Bilimleri
Güzel Sanatlar
Hukuk
İlahiyat/Din Bilimleri
Lojistik
Mimarlık Planlama ve Tasarım
Mühendislik
Ormancılık
Sağlık ve Tıbbi Bilimler
Sanayi
Sosyal, Beşerî ve İdarî Bilimler
Sosyoloji
Spor Bilimleri
Su Ürünleri
Turizm
Tarım, Gıda ve Hayvancılık
Tarih ve Sanat Tarihi
Veterinerlik
Yerbilimleri ve Madencilik
Diğerleri …

Sempozyum Tarihi
2-6 Ekim 2018

Bildiri Özeti Gönderimi Bitiş
20 Eylül 2018

Bildiri Kabul Bildirimi
Başvuru Sonrası Maksimum 10 gün içinde

Kayıt Ücreti Ödeme
Tebliğ Kabul Bilgisi Elinize Ulaştığında

Kayıt Ücreti Ödeme Son Tarihi
25 Eylül 2018

Sempozyum Programının İlanı
28 Eylül 2018

Bildiri Tam Metinlerinin Gönderimi İçin Son Tarih
9 Kasım 2018